Bilgisayarlarınızda yıllar geçtikçe performanslarında düşmeler olabilir. Bilgisayarlarınızın yavaşlaması ister istemez insanların sinirlerini bozan bir duruma dönüşmektedir. Çoğu insan ilk günkü gibi performans göstermeyen bilgisayarlarını değiştirmeyi düşünür ancak birazda vereceğimiz tüyolarla bilgisayarınızın performansını artıracak bilgisayarınızın ömrünü uzatacaksınız.

  1. Bilgisayarınız Kapatın.

Uzun süre açık kalan bilgisayarların performansları düşer. Bunun başlıca sebebi ise belleklerin dolması ve bilgisayarın çalıştıkça ısınmasıdır. Bilgisayarınız kapatarak hem bellekleri temizlersiniz hem de birkaç saat açmayarak bilgisayarı dinlendirip soğutmuş olursunuz. Bu sayede bilgisayarınız bir nebze daha akıcı çalışacaktır.

  1. Görev Yöneticisine Bakın.

Bilgisayarınızda olağandışı bir yavaşlık var ise bilgisayarınızda görev yöneticisini açmalısınız. Çalışmakta olan programlar bilgisayarınızın performansını düşürürler bu yüzden ne kadar az program çalışırsa bilgisayarınız o kadar hızlı çalışıtır.Görev yöneticisinde hangi uygulamanın ne kadar kaynak harcadığını görebilirsiniz. Bu sayede işinize yaramayan ve kaynak tüketen uygulamaları kapatabilir bu sayede performansta bir iyileştirme yapabilirsiniz. Bu bilgisayarınızın hızına doğrudan etki yapacaktır.

  1. Arka Planda Çalışan Programları Kontrol Edin.

Sizden habersiz olarak arka planda çalışmakta olan programlar olabilir. Bu programlar hem bilgisayarınızın performansını olumsuz etkiler hem de bataryanızın çabuk bitmesine sebep olurlar. Bu nedenle ihtiyacınız olmayan arka planda çalışmakta olan programları kapatmanın bilgisayarınıza olumlu etkileri olacaktır.

Bu uygulamalar genellikle Skype, Slack gibi sosyal medya programları veya VPN programları vb.’leridir. Bu programları görev yöneticisine girerek görebilir ve kapatmak istedikleriniz kapatabilirsiniz.

  1. Antivirüs Programlarınızı Kapatın

Antivirüs programları bilgisayarınızın güvenliğini artırırlar. Sizi Truva atı, trojan gibi virüslerden korurlar. Ancak bu işlevlerini yerlerine getirirken kaynak harcarlar ve bu yüzden bilgisayarların performansları düşebilir. Bu nedenle antivirüs programlarını kapalı tutmak ve sadece bir program veya bir dosya indirirken açmak ve arada bir açıp tarama yapmak şeklinde kullanarak daha çok performans elde edilebilir. Bu şekilde bilgisayarınız daha verimli kullanılabilir.

  1. Bilgisayarınızın Hafızasını Boş Tutun.

Bilgisayarlarınızın hafızaları doldukça bilgisayarlar yavaşlar. Bunun önüne geçmek için bilgisayarlarınıza ek harddiskler veya SSD diskler alabilirsiniz veya bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silerek biraz daha disklerinizde yer açabilirsiniz. Bunlara ek olarak internetteki bulut servislerinden hizmetler satın alarak dosyalarınızı internetteki bulut servislerinde de saklayabilirsiniz. Bilgisayarınızın hafızasını dolu tutmak bilgisayarın performansını oldukça olumsuz etkileyeceğinden bunları yaparak bilgisayarınızın hafızası boş tutma kaydıyla bilgisayar performansında artış elde edebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızı Güncel Tutun.

Bilgisayarınız hangi işletim sistemine sahip olursa olsun mutlaka güncel olması gerekmektedir. Güncellemelerin en büyük faydaları performans iyileştirmeleri ve güvenlik iyileştirmeleridir. Bilgisayarınızı güncelleyerek performans artışı elde edebilir ve güvenlik açıklarınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Bilgisayarınıza Arada Sırada Format Atın.

Bilgisayarınızı uzun süre sıfırlamadan (format atmadan) kullanmak performansı düşürebilir. Bazen bilgisayarınızı sıfırlamak performans artışı sağlar. Bilgisayarınızda kurulmuş olan programları ve bütün dosyaları silerek yeni bir başlangıç yapılması bilgisayarınızda mutlaka olumlu bir etki yaratacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz