Filmler, diziler ve gösteri dünyasında oynan tüm oyunlar insanın dünyasında farklı izler bırakır. Kimisi tamamen hafızandan zamanla silinirken, kimisi de yıllar geçse de hala hafızalarda tazelini korur. O filmlerden 6 tanesini istifadenize sunduk. İşte, izlemekten pişman olmayacağınız 6 film;

  1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

1994 Amerika yapımlı ve dram tarzında tam bir başyapıt dersek abartmış olmayız. Filmimizin başrolünü Morgan Freeman ve Tim Robbins paylaşmakta olup, film 1995 yılında birçok Oscar ödülüne aday olarak layık görülmüştür. Bu film eski gibi görünse de inanın hala taptaze zihinlerde yerini sabit tutmaktadır. Suçsuz yere hapis yatan bir bankacının (Andy) hapishane hayatını anlatır. Andy son derece pozitif ve iyi bir insandır. Etrafına da kısa zamanda kendini sevdirir. Yalnız hapishane müdürü farklı bir kişiliği vardır. daha doğrusu egoist, bencil, parayı seven, insanları kendi lehine kullanan bir kişidir. daha sonra olaylar hapishane müdürünün yönetimiyle film başka bir hal alır. Ayrıca Andy bankacılık bilgilerini de konuşturarak muhteşem bir sona imza atar. Sizleri de muhteşem bir son bekliyor. Daha da bir şey demiyorum. Ama son kez 9.3 İMBD’si ile mutlaka izlenilmesi gereken filmlerin başında geldiğini de söylemeden bitirmek istemiyorum.

  1. Doğu Expresinde Cinayet (Murder on the Orient Express)

Bir Agatha Christie filmi dersem. Eminim fikren ve ruhen hemen hazır duruşa geçeriz. Evet, Agatha Cristie,nin İstanbul – Paris’e giden bir tren yolculuğu sırasında kaleme aldığı bu filmin orijinal adı “Murder on the Orient Express”tir. Film 2017 yılı gerilim ve esrarengiz olayların geçtiği bir tren seferinde işlenen cinayetin perde arkasını size sunmaktadır. Bir cinayetin arkasından gelişin ilginç olaylar silsilesi.

1930 yılında İstanbul Paris seferini gerçekleştirilen tren seferinde bir milyoner öldürülür. Yolculuk esnasında çığ düşmesi için tren kara saplanır. Ayrıca trende dünyaca ünlü dedektif Hercul Pairot vardır. Dedektifin cinayeti çözmesi için birkaç saati vardır. Lakin bu cinayet dedektifin hayatı boyunca en çok zorlandığı olayların başında gelmektedir. Hatta bunu filmin bir karesinde de itiraf eder. Lakin filmin sonunda muhteşem bir adalet anlayışı ile karşı karşıya kalacaksınız. Baştan sona sürükleyici bir yapıt.

  1. Masum Bir Katil (A Murder of Crows)

Masum bir katil filmi, 1999 yılı yapımı bir film olup, 1 saat 42 dakika sürmektedir. Gerilim dalında muhteşem bir film. İnandığı değer uğruna barodan ihraç edilen bir avukatın kendini başka bir dünyaya salması ile başlayan olaylar silsilesi. Kendine hobi olarak seçtiği balık avlama işine devam ederken ilginç bir adamla tanışır ve bu adam kendini yaşlı bir emekli öğretmen olarak tanıtır. Samimiyetleri artar ve bir gün bu yaşlı adam avukata bir kitap verir. Ardından avukat, yaşlı adamın öldüğünü duyar. Kitap avukatta kalmıştır. Bu kitap avukatımızın hayatını değiştirir. Bundan sonra sizi filmin baştan sona doğru sürükleyen filmle baş başa bırakıyorum. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

  1. Kimlik (Identity)

 Muhteşem bir yapıt daha. Baştan sona korku ve gizem dolu bir film. Film 2003 yılı yapımlarından biri olup, baştan sona aksiyon ve macera, gizem ve gerilim dolu bir film.

Şehirden uzak bir kasabanın ortasında çıkan bir fırtına yüzünden kalan insanların gecesini tuhaf bir motelde geçirmesine neden olur. Bunlar toplam 10 kişidir. Çıkan fırtına yüzünden dünya ile tüm iletişim kopmuştur. İletişim kurmak artık imkânsız gibidir. Bundan sonra esrarengiz bir cinayetler başlar. Bir güç onları teker teker öldürmeye başlar. Fakat cinayetlerde içinde bulundukları durumdan daha karmaşıktır. Hiç kimse buna bir akıl erdiremez. Sizi filmle baş başa bırakıyoruz. Baştan sona heyecan dolu bu filmi mutlaka izleyeniz. Pişman olmazsınız efendim.

  1. Nefesini Tut (Don’t Breathe)

Nefesini tut, adeta ismine layık bir film. Film 2016 yılına ait ve toplamda 1 saat 28 dakikalık baştan sona soluksuz izleyeceğiniz bir eser. Yani demem o ki, baştan sona nefesinizi tutarak izleyeceğiniz bir film. Filmin başrollerinden olan Rocky, hem kendisi için hem de küçük kız kardeşi daha iyi bir hayat için erkek arkadaşı Money ve diğer bir arkadaşı olan Alex ile kör bir adamın evini soymaya karar vermesiyle olaylar akışı başlar. Her üç arkadaşta bu soygunun çok kolay olacağını düşünmektedirler. Fakat çok fena yanılırlar. Hesap etmedikleri bazı durumlar ortaya çıkacaktır. Filmin sonunda eminim, çoğunuz yerinden kalkamayacak. Filme 10 üzerinden 9 veriyorum. Ama çocukları u filmden uzak tutunuz. Onları yatırdıktan sonra izleyiniz. İyi seyirler efendim.

  1. Prestij

Gizem ve gerilim dalında oldukça başarılı bir yapıt olarak ifade edebiliriz. Prestij, 2006 yılı olup, toplam 1 saat 45 dakika süren güzel bir eser. Başrolde Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson gibi dev kadro oynamaktadır. Eminim siz de filmi izleyince bana hak vereceksiniz. Film, baştan sona seyirciyi ekrana kilitleyen bir özelliğe sahip. Filmde geçen olayları sonuna kadar anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Filmin konusu ise kısaca şudur; İngiltere’de yani Londra’da bir zamanların en popüler mesleği sihirbazlıktır. O dönem birçok kişi bu mesleğe hayranlık duymakta ve oyunlar kapalı gişe oynanmaktadır. İki arkadaş olan Enjener ile Broud’da bu mesleği yani sihirbazlık yapmaktadır. Yalnız aralarında müthiş bir rekabet vardır. Seyircinin de hayran kalacağı yepyeni oyunlar bularak birbirinin önüne geçmeye çalışır. Aralarındaki amansız rekabete başlarına öyle işler açacak ki inanamazsınız. İzleyin filmi efendim. İyi seyirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz