En iyi android launcher uygulamaları üzerine konuşmadan önce hayatımıza birkaç yıl önce girmiş olan launcher kelimesine kısaca değinmemiz, konuya yabancı olanlar için faydalı olacaktır. Launcher, İngilizce’de genel anlamıyla başlatıcı, askeri anlamıyla da fırlatıcı anlamlarına gelen bir kelimedir. Mobil yazılım dünyasında da launcherler herhangi bir mobil işletim sistemini başlatan dahili veya harici uygulamalardır.

Konuya tamamen yabancı olanlar “Neden launcher kullanmalıyım?” diye düşünebilirler. Launcherlar her akıllı telefonda bulunmak zorundadır. Aksi takdirde telefon açılmaz. Mobil telefonlarda çalışan üçüncü taraf launcher uygulamalarının özelliği, telefonun varsayılan mobil arayüzünü ve kullanım dinamiklerini tamamen değiştirmesidir. Yani, bir launcher uygulaması kullandığınızda telefonunuzun varsayılan arayüzünü değiştirme ve telefonunuzu kendinize göre özelleştirme imkanına kavuşmuş olursunuz.

Launcher nedir? sorusuna kısaca yanıt verdikten sonra, sizler için derlediğimiz android için en iyi 7 launcher uygulaması listemize geçebiliriz.

Nova Launcher

Nova Launcher

Google Play Store’da en çok indirilen ve beğenilen uygulamalardan biri Nova Launcher’dir. Hem ücretsiz hem de ücretli versiyonları olan uygulama oldukça hızlı, hafif ve verimlidir. Bunun yanı sıra Nova Launcher, oldukça ayrıntılı özelleştirme ayarlarına sahiptir. Bunlardan bazıları Dock özelleştirmeleri, bildirimler, ikon ve klasör özelleştirmeleri, sık kullanılan aplikasyonları yukarıdan aşağıya doğru kat kat dizme gibi çok sayıda özellik bulunmaktadır. Ayrıca Nova Launcher’ın karanlık tema desteğine de sahip olması onu en iyi launcherlar arasında hatırı sayılır bir noktaya getirmiştir.

Nova Launcher’ın ücretli sürümü Play Store’da 10 TL’ye satılmaktadır.

Niagara Launcher

Niagara Launcher

Niagara Launcher Google Play Store üzerinden indirilebilen harika ve tamamen ücretsiz bir başlatıcıdır. Telefon arayüzünü yetersiz ve dağınık bulan Android kullanıcıları için Niagara Launcher, oldukça sade ve minimalist bir tasarım sunmaktadır. Bunların dışında Android 10 sürümüyle tamamen uyumlu olan Niagara Launcher, dark tema ve akıllı yanıt özelliklerine de sahip bir başlatıcıdır. Ayrıca inanılmaz derecede seri kullanım özelliği de bu onu sevmeniz için bir başka nedendir.

Evie Launcher

Evie Launcher

Eğer telefon arayüzünüzün ciddi ve bir o kadar kullanımı kolay olmasını istiyorsanız Evie Launcher tam size göre. Sadece ana sayfa üzerinden evrensel arama özelliğiyle her şeye erişebileceğiniz bir launcher olan Evie Launcher, hız ve performans için tasarlanmış bir başlatıcıdır. Bunların dışında ekran kısayolları, simge boyutu değiştirme ve simge değiştirme gibi özelleştirme seçenekleri de bulunmaktadır. Uygulamanın tek eksi yönü ise, geliştirici takımın bu uygulama üzerinde artık güncelleme yapmamasıdır.

Son olarak, Evie Launcher tamamen ücretsizdir.

Microsoft Launcher

Microsoft Launcher

Microsoft Launcher, Microsoft’a ait olan son derece hızlı bir başlatıcıdır. Tamamen ücretsiz bir launcher olan Microsoft Launcher ile Bing üzerinden yeni duvar kâğıtları alabilir ve telefonunuzla bilgisayarınız arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Uygulamanın bir diğer özelliği ise tıpkı Windows’ta olduğu gibi bir Microsoft hesabı girerek senkronizasyon yapılabilmesidir. Uygulamanın diğer launcherlara göre tek eksi tarafı, kullanıcıya daha az özelleştirme yapma imkânı sunmasıdır.

Apex Launcher

Apex Launcher

Her ne kadar diğerleri kadar adı bilindik olmasa da Google Play Store’da yer alan en işlevsel başlatıcılardan biri Apex Launcherdır. Classic, Customize ve Pro olarak 3 sürümü olan Apex launcher, yine Google Play Store’dan indirilen çok sayıda tema ve ikon paketlerine sahiptir. Apex launcher ayrıca tabletlerle de uyumludur. Apex ile az kullandığınız uygulamaları gizleyebilir, kısayolları kendinize göre ayarlayabilir ve temaları özelleştirebilirsiniz. Apex Launcher’ın Pro versiyonunda bunlara ek olarak gelişmiş widget ayarları, özel dokunmatik özellikleri ve gelişmiş dosyalama sistemi gibi ekstra özellikler bulunmaktadır.

Apex Launcher’ın Pro versiyonunun fiyatı 44,99 TL’dir.

Launcher İOS 13

Launcher İOS 13

Adından da anlaşıldığı üzere bu uygulama Android telefonuna İOS görünümü vermek ve İOS özellikleriyle Android telefonunu kullanmak isteyenler için geliştirilmiş özel bir launcherdir. Bu launcher sayesinde ikonlarınızı İOS ikonları haline getirebilir ve ayrıca cihazınızın arayüzünden daha fazla verim alabilirsiniz. Bunların yanı sıra bu launcher’i indiren kullanıcılar, kontrol paneli özelliği ile assistive touch özelliğini de telefonlarında aktive edebilirler. Launcher İOS 13 uygulamasının eksi tarafı ise, uygulamanın sadece ücretsiz versiyonu olduğu için uygulama içinde çok fazla reklam olmasıdır.

Smart Launcher 5

Smart Launcher 5

Android kullanıcılarının mutlaka göz atması gereken hafif ve hızlı bir başka başlatıcı da Smart Launcher 5’tir. Sistem kaynaklarını çok az kullanan bu launcher ile telefonunuz hem hızlanacak hem de daha organize bir hale gelecek. Smart Launcher 5 ile uygulamalarınızı kategorilerine göre ayırabilir, en çok kullandığınız uygulamalara ana ekrandan hızlı erişim verebilir, çift tıklayarak ekranınızı kapatabilir ve uygulamalarınıza şifre koyabilirsiniz. Google Play Store’da şu ana kadar 20 milyonun üzerinde indirilen Smart Launcher 5, belki de kullanmak isteyeceğiniz tek launcher bile olabilir.

Son olarak, Smart Launcher Pro sürümünün fiyatının 30,99 TL olduğunu da belirtelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz