Hepimiz daha iyi hayatlar yaşamak, hayallerimize kavuşmak ve ekonomik özgürlüğe ulaşmak isteriz. Aslına bakarsanız bu her insanın hak ettiği ve edinmesi gereken bir şeydir. Ama ne yazık ki günümüzde pek az insan bu sayılan şeylere ulaşabilmektedir. Yoksa bu onlara verilen özel bir yetenek mi? Veya zengin babaları, sürekli destekleyen politikacı amcaları ya da doğuştan gelen şansları sayesinde mi bunlar mümkün oluyor? Eğer siz de rasyonel düşünen ve olaylara mantık çerçevesinde yaklaşan biriyseniz başarılı olmak için bu türlü şeylere ihtiyaç duyulmadığını bilirsiniz. Çünkü başarı tamamen kişinin emeğine ve çabasına bağlı olan bir şeydir. Konulan hedefleri gerçekleştirmek için de şüphesiz onları eyleme dökmek gerekir. Biz de bunu bildiğimiz ve siz değerli takipçilerimizin hayatlarını olumlu yönde iyileştirmelerine yardımcı olmak için hedeflerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi 3 basit adımda anlattık.

1-Hedeflerin Belirlenmesi

Öncelikli olarak kendinize koyduğunuz hedefleri belirlemek gerekmektedir. Tabi bu kadar kısa değil. Bunun için de bilmeniz gereken şeyler vardır. İlk olarak hedefiniz açık ve net olmalıdır. Yani “yaza kadar fit olacağım” bir hedef değildir. Onun yerine “haziran ayının ilk gününe kadar her gün düzenli olarak spor yapacağım ve ideal kiloma ulaşıp arzuladığım görünüme kavuşacağım” demek net bir hedef seçimi olmaktadır. Sizin de bildiğiniz gibi beynimiz ona verdiğimiz komutları gerçekleştirmede bir mucize yaratır. Bu yüzden ona net ve anlayabileceği komutlar vermek sonuç almanızı sağlar. Hedefleri net olarak belirlemedeki amacımız da tam olarak budur. Beynimize anlayabileceği ve onu gerçekleştirmek için yapmamız gerekenleri adım adım göstermemiz gerekmektedir. Bu sayede düşüncelerimiz hedeflerimizle senkronize olarak onları gerçekleştirmek için çalışır. Kısacası yapmanız gereken ilk şey kendinize net bir hedef belirlemek olmalıdır.

2-Hedefleri Yazmak

İkinci olarak belirlenen hedefleri yazmak gerekmektedir. Bu sayede hem bilincimizi hem de bilinçaltımızı hedefimize inandırmış oluruz. Haliyle onu gerçekleştirmek için kendimizde ihtiyaç duyacağımız motivasyonu buluruz. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey vardır. O da kendinize çok ütopik hedefler belirlememektir. Örnek vermek gerekirse yıllarca spor yapmamış birisinin bir anda radikal bir karar alarak ertesi günden itibaren düzenli olarak 5 saat spor yapma gibi bir hedef belirlemesi yanlış olacaktır.

Haliyle onu gerçekleştirme konusunda sıkıntı yaşayacak ve gerçekleştiremeyince de motivasyon kaybı yaşayacaktır. Zamanla da bu tür başarısız denemeler ile kendisine olan saygısı azalacak ve ne yazık ki depresyonun kapılarını aralayacaktır. İşte bu gibi sorunlarla uğraşmamak için kendinize gerçekçi hedefler koymanız gerekmektedir. Uzmanların en çok önerdiği yöntem ise ufaktan başlayıp momentum kazandıktan sonra dozu yavaş yavaş artırmaktır. Örneğin ilk hafta günlük 15 dakika egzersiz yapma gibi bir hedef koyup bunu bir alışkanlık haline getirdikten sonra uygulamayı artırmak en verimli sonucu almanızı sağlayacaktır.

3-Hedefleri Gerçekleştirmek

Son adımda ise hedefleri gerçekleştirmek yani uygulamaya koymak gelmektedir. Kendinize belirlediğiniz hedefin gerçekleşmesi için şüphesiz onu uygulamaya koymanız gerekmektedir. Bu yüzden bunu nasıl gerçekleştireceğinizi adım adım belirlemeli ve buna uygun bir program hazırlayarak ona uymalısınız. Yine kilo verme örneğinden devam edelim. Plansız veya düzensiz harekete geçmek yerine günün hangi saatinde ne yenilip hangi egzersizin yapılacağını belirlemek iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Eğer büyük oluşumları, devletleri veya organizasyonları yakından incelerseniz hepsinin de bir plan çerçevesinde hareket edip ona sadık kaldıklarını ve başarılı sonuçlarını bu şekilde aldıklarını görürsünüz. O yüzden sizin de yapmanız gereken tam olarak budur. Kendinize başlarda uygulaması kolay bir program hazırlamak ve bunu bir alışkanlık haline getirdikten sonra dozajı yavaş yavaş artırmaktır. Bu şekilde arzu ettiğiniz her şeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınızı da biliyorsunuz. O zaman yapmanız gereken kendinize bir hedef belirlemek ve bunu yazılı hale getirmektir. Daha sonra onu uygulamaya koyacak bir plan hazırlamak ve planınıza uymaktır. Eh hadi o zaman hemen elinize bir kâğıt kalem alın ve hedeflerinizi uygulamaya koyun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz