Birçok kişi daha önce Linux kavramını bile duymamış olabilir. Bu çok doğal bir şey korkmanıza gerek yok. Çünkü ülkemizdeki bilgisayarların hepsi işletim sistemi olarak Windows kurulu satılmaktadır. Durum böyle olunca tüm kullanıcılar Windows ara yüzüne alışmış bulunmakta ve Linux ara yüzü bu kullanıcılara çok karmaşık ve zor gelmektedir. Aslında kullanıcılar Linux kullanmaya başladıktan sonra çok yanlış düşündüklerini anlamaya başlayacaklardır.

Linux ara yüzü başta karmaşık gelse de birçok işinizi Windows ara yüzündekinden daha kısa sürede gerçekleştirdiğinizi göreceksiniz.

İşlem kısalığı ve kolaylığı bir yana donanımsal olarak Linux işletim sistemi Windows’a göre çok daha ucuzdur. Windows işletim sistemli bir bilgisayarın donanımının yarısı bile Linux işletim sistemini akıcı çalıştırmaya yetecektir. Hal böyle olunca Windows’un maliyetli olduğunu anlayabiliyoruz. Bu maliyet sadece donanımsal olarak değil aynı zaman da yazılımsal olarak da yüksektir.

Linux işletim sisteminde yazılım programları ücretsizken, Windows’ta bu durum böyle diyemiyoruz.

En basitinden örnek vermek gerekirse Office Programları bile Windows’ta (Lisanslı kullanmak istiyorsanız.) paralıdır. Hiçbir program yüklemesek bile Windows işletim sisteminin lisansı da ücretlidir. Linux’ta bu durum böyle değil. Linux lisansı tamamen ücretsizdir. Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için tamamen size özgürlük sunuyor. Windows’ta böyle olmadığını hepiniz biliyorsunuzdur. Özgürlük demişken nasıl bir özgürlükten bahsedildiğini açıklayayım.

Linux özgür, maliyetsiz ve akıcı dedik peki bu özelliklerle mi kısıtlı sadece? Tabi ki de hayır.

Linux’un tercih edilmesi için daha birçok sebep sayılabilir. Bu sebeplerin en başında güvenlik gelmektedir. Şimdi diyeceksiniz ki Windows güvenli değil mi? Windows işletim sistemi güvenlidir fakat yeterince değil. Linux açık kaynak kodlu olduğu için yazılım geliştiriciler tarafından durmadan geliştirilmektedir. Yeni bir zararlı yazılım ortaya çıktığında Windows’un bunu çözmesi haftalar, aylar belki de yıllar sürecektir. Fakat Linux durmadan toplulukları tarafından geliştirildiği için bu durum söz konusu değil. Zararlı yazılımlar çok kısa sürede düzeltilmektedir. Güvenlikten sonra göz önüne gelen bir diğer sebep ise esnekliktir. Yazılım esnekliği çok önemli bir kavramdır. Linux bu esnekliği de hep söylediğim açık kaynak kodlu olması sayesinde gerçekleştiriyor. Hızlı ve kolay bir şekilde yazılımın çalışacak şekilde düzenlenmesi ve genişletilebilmesi sağlanmaktadır. Daha fazla uzatmadan son olarak da Linux’un tercih edilmesinin sebeplerinden sonuncusunu söyleyeyim. Bu sebep ise ücretsiz uygulama desteğidir. Açık kaynak kodlu olması sayesinde sınırsız bir uygulama desteğine sahiptir.

Özetlemek gerekirse Windows kullanıcıları yılladır alıştıkları için ilk başta Linux’a ön yargılı yaklaşabilir. Fakat kullanmaya başladıkça daha fazla özgür yazılım imkanını gördükçe bir çoğu Linux kullanmaya başlayacaktır. Linux daha çok sistem yöneticileri tarafından kullanılmakta olsa bile zamanla Windows’un tahtına geçebilme potansiyeline sahiptir. Ülkemiz olarak biz de Linux işletim sistemi tarafında millileşmek için “PARDUS” ismini verdiğimiz bir Linux dağıtımı geliştirmekteyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz