Sosyal medya, günümüzde 7′den 70′e herkes tarafından kullanılan büyük, etkileşimli mecraların birlikteliğinden oluşmakta. Annelerimizin bile rahatlıkla kullanabildiği bu mecralar, kullanım kolaylığı sayesinde bu denli büyüyebildi ve herkesi içine çekmeyi başardı.

Günümüzde SEO’dan bahsedeceksek mecburen sosyal mecralardan da bahsetmek durumundayız. Çünkü Facebook, Twitter, Instagram gibi büyük sosyal medya platformları çıktığından beri kullanıcı alışkanlıkları da bu mecralara özel olarak değişti.

Artık bir web sitesini tanıtmak için, blog yazarlarına ya da blog yazarlığına pek de ihtiyacımız yok! Facebook’a girip bir web sitemiz için bir sayfa oluşturuyoruz ya da kendi profilimizden paylaşım yapıyoruz. Twitter kullanıcıları 140 karaktere eğlenceli bir şeyler sığdırarak tanıtım yapıyorlar.

Ben elbette blog yazarlığı bitti artık demiyorum. Açık olmak gerekirse link inşası sırasında çoğunlukla da kullandığımız bir yöntemdir, fakat benim bahsettiğim konu tam olarak şu, DOĞALLIK.

Bir SEO çalışmasının doğal olarak gerçekleştirilmesi açısından kesin olarak sosyal medyaya ihtiyacımız var.

Şöyle ki; bir web sitesi düşünün, bu da SEO firmasının sitesi olabilir. SEO kelimesinde ilk sayfaya çıkmak istiyor ve bu nedenle de link inşası yapmaya başlanıyor. Bu siteye yüzlerce farklı blogtan SEO kelimesinden backlinkler akıyor? Kullanılan kaynaklar çok kaliteli de olsa bir süre sonra işe yaramamaya ve hatta zarar vermeye başlayacaktır. Bunun nedeni ise sosyal medya desteğinin olmayışıdır.

Konuya arama motorları gözünden bakarsanız eğer (ki benim gözümde arama motorlarının gözünden bakmak, profesyonel internet kullanıcıları gözünden bakmak ile aynı şey) bu konuyu daha iyi anlayabilirsiniz. Düşünün ki bir site hakkında yüzlerce blog yazısı yazılmış fakat Facebook, Twitter ya da Instagram’da bu web sitesinden sadece birkaç kez söz edilmiş. Evet, belki bunu son kullanıcı fark etmeyecektir fakat arama motorları bu doğal olmayan durumu kesinlikle fark eder.

Günümüzde yukarıda verdiğim örneğin doğal olarak gelişme ihtimali hiç yok!

Bir web sitesi popülerse eğer, internet ortamında başta sosyal medya üzerinde popüler olur. Sadece blog platformlarında değil. Öte yandan SEO gün geçtikçe markalaşma konusuna eğildiğinden, sosyal mecraların önemi bizim için bir kat daha artmakta. Sosyal medya bir web sitesinin markalaşması için muhakkak profesyonellikle kullanılması gereken mecralar ile dolu ve bu mecraların neredeyse tüm internet kullanıcılarına hitap ettiğini unutmamakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz