Sizin de bildiğiniz gibi korana virüsü süresince insanlar zorunlu olarak evlerine kapanmak zorunda kalıyor. Hal böyle olunca vakit geçirmek için film arayışına giren pek çok kişi oluyor. Bu yüzden film önerileri de git gide popüler olmaya başlıyor. Bu listede sizlere sokağa çıkma yasağı olan günlerde izleyebileceğiniz 10 kült film önerisinde bulunacağım. Hazırsanız başlayalım. 

Not: Listeyi oluştururken belirli bir sıralama kullanmadım. Sadece sonda bulunan film birinci sırada olmayı hak ediyor! Geri kalan filmler rastgele yerleştirilmiştir.

10-Twelve Angry Man

Masum olduğuna inandığınız bir insan için mücadele verir miydiniz? Hele bu insan küçük bir çocuk ise ve karşınızda 11 adet karşı görüşlü olan jüri üyeleri var iken! Senarist burada öyle bir ortam kurgulamış ki, bütün deliller ve tanıklar tamamen çocuğun suçlu olduğunu gösteriyor. Ama küçücük bir ip ucu bulan bir jüri üyesi bu çocuğun masum olduğunu ispatlamak için karşısında bulunan diğer 11 jüriye karşı inanılmaz bir mücadele veriyor. Tek bir solukta izleyeceğiniz bu film sizlerin adalete karşı olan bakış açınızı tamamen değiştireceğine emin olabilirsiniz. Ayrıca sabit görüşlü insanların değişebileceğine karşı da içinizde mükemmel bir his uyanacaktır.

9-The Truman Show

Bir sinefili olarak pek az film için eleştiri yaparım. Bunun olabilmesi için de o filmin konusunun tamamen özgün ve yenilikçi olması gerekir. Ayrıca oyunculuklar, cast ve ince düşünülmüş detaylar da o filmi iyi yapan detaylar arasındadır. Günümüz yapmacık ve birbirini tekrar eden yapımların aksine Truman Show tamamen kendine özgü olan kült filmler arasında yerini almaktadır. Öyle bir hayat düşünün ki tamamen bir proje için oluşturulmuş ve yıllarca bu projenin varlığından o kişiye haber verilmemiş. Filmi izlerken gözlerinizi ekrandan alamayacağınıza emin olabilirsiniz. 

8-Rocky 

Uzun bir seri olması ve günümüzde bile hala devam filmleri gelmesine rağmen neredeyse her filminde sıkmadan bizleri eğlendiren mükemmel bir yapımdır. Sylvester Stallone’in yazıp yönettiği ayrıca başrolünü de oynadığı bu harika yapım, motivasyona çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde sizlere çok iyi gelecektir. Filmde işlenilen aşk hikayesini de es geçmemek gerekir!

7-The Pursuit of Happyness

Motivasyonun konusu açılmışken, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan bu film iş dünyasının acımasızlığını, hayat şartlarının zorluğunu ve baba olmanın ne kadar kutsal bir görev olduğunu sizlere gösterecektir. Kariyer basamaklarını çıkmaya ve çocuğuna bakabilmek için mücadele eden bir babanın hayatına odaklanan yapımda duygularınızı kontrol ederken zorlanabilirsiniz. Ayrıca Will Smith’in oğlu ile beraber oynadığı ilk film olan bu yapımda her ikisinin de mükemmel bir oyunculuk sergilediğini belirtmemiz gerekiyor.

6-Pulp Fiction

Tarantino’nun yazmak için kendisini bir odaya kilitlediği ve projeyi bitirene kadar o odadan çıkmaması sonucu ortaya çıkan efsane filmlerden birisidir. Sinemayı güzel yapan eserlerden birisi olan bu film sizlere çok farklı bir bakış açısı katacak ve harika vakit geçirmenize neden olacaktır. 

5-Interstellar

Bilim kurgu filmlerinde açık ara birinci olan bu yapım da evrene, insanlığa ve hayata başka bir gözle bakmanıza neden olacaktır. Dünyayı kurtarabilecek bir proje için çok sevdiği kızını geride bırakan bir babanın hikayesine odaklanan bu film başka galaksilere yolculuk yapan bir grup bilim insanının konuk alıyor. Kullandığı müzikler, ince düşünülmüş ayrıntıları ve doğruluğu günümüzde ispatlanmış olan teorileri ile sizlere çok farklı dakikalar yaşatacaktır. 

4-Inception

Yine Christopher Nolan’ın harika eserleinden birisi olan bu yapımda bizlere farklı bir bakış açısı ve kaliteli bir kurgu sunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi birbirinin kopyası olan filmler üretmek yerine bambaşka bir bakış açısı ile oluşturulmuş bu yapım, ihtiyacımız olan kaliteli içeriği biz sinema severler ile buluşturmaktadır. 

3-Top Gun Maveric

Tom Cruise’un gençlik yıllarında çektiği ve önümüzdeki senelerde ikinci filmini göreceğimiz bu yapım da Amerikan Donanmasında görev alan bir pilotun hikayesini işlemektedir. Aksiyon sahnelerinin gerçekliği, günümüzde bile hala güldürebilen mizahı ve bildiğimiz Tom Cruise’un kalitesi ile mükemmel bir film ortaya çıkmaktadır. Yeni filmi gelmeden hikayesini öğrenmek için izlemenizi tavsiye ederiz.

2-Con Air

Nicolas Cage’in gençlik yıllarında çektiği bu yapım günümüz aksiyon filmleri ile boy ölçüşebilecek kadar iyi olduğunu söylemeliyiz. Çünkü o zamanın şartları ile çekilmesine rağmen izleyenlere mükemmel bir deneyim sunmaktadır. Sahnelerdeki gerçekçi efektleri, kaliteli aksiyon sahneleri ve üst düzey bir oyunculukla üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala izlenecekler listesinde üst sıralarda olmayı hak eden bir yapımdır. 

1-The Shawshank Redemption

Biz de isterdik çok daha kaliteli yapımların oluşmasını ve listelerimizde onlara yer vermeyi! Ama ne yazık ki bu filmin üzerine film henüz çekilemedi. Dünya üzerinde var olan her türlü listede başı çekebilecek kadar iyi olan bu yapım, izleyen herkesin anlayabileceği bir sadelikte olmasından dolayı bu ilgiyi hak etmektedir. Ayrıca dostluk gibi günümüzde pek yer verilmeyen bir kavramı bu denli iyi bir şekilde işlemesi de filmin sevilmesinin sebeplerinden birisidir. Övmemize gerek yoktur, çünkü günümüzde esaretin bedelini bilmeyen insan yoktur! Bundan önce defalarca bile izlemiş olsanız hala tat verebilecek sınırlı yapımlardan birisidir. Önermesi bizden, izlemesi sizden. İyi seyirler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz